Na czym polega głód alkoholowy?

Na czym polega głód alkoholowy?

Na czym polega głód alkoholowy?

Z głodem alkoholowym mamy do czynienia wówczas, gdy osoba odczuwa niezwykle silną chęć sięgnięcia po alkohol. Potrzeba ta jest bardzo trudna do odparcia i często towarzyszy jej wiele negatywnych emocji, w tym zwłaszcza złość i rozdrażnienie. Próba walki z tak nasilonymi odczuciami prowadzi do spiętrzenia napięcia psychicznego, co w konsekwencji może zakończyć się całkowitą utratą kontroli nad swoim zachowaniem i wpadnięciem w ciąg alkoholowy.

Co ważne głód alkoholowy może dać o sobie znać na każdym etapie walki z uzależnieniem. Jego pojawienie się to często pierwszy poważny objaw, który jednoznacznie wskazuje na problem z używkami i skłania do wizyty u terapeuty. Nieodparta chęć sięgnięcia po mocne trunki może jednak przydarzyć się również osobom, które od lat pozostają w trzeźwości. Czasami wystarczy zaledwie jeden impuls, by wrócić do nałogu.

Przyczyny i skutki wystąpienia głodu alkoholowego

Wśród czynników, które w większości przypadków odpowiadają za zainicjowanie głodu alkoholowego, można wskazać takie sytuacje jak m.in.:

– przewlekły stres w pracy (zwłaszcza połączony z ogólnym osłabieniem organizmu, niewyspaniem);

– problemy w życiu osobistym (w tym np. samotność, kłopoty w małżeństwie);

– zaprzestanie sięgania po alkohol (najsilniejszy głód w wielu przypadkach pojawia się w trakcie pierwszych etapów terapii);

– kontakt z alkoholem (np. przebywanie wśród osób pijących podczas wesel, spotkań firmowych).

Pojawienie się głodu alkoholowego wywołuje szereg negatywnych doznań, których nawarstwienie stanowi główny powód sięgnięcia po wódkę lub inny trunek. Osoba uzależniona musi się więc zmierzyć z takimi emocjami i odczuciami jak np.:

– wściekłość, smutek, nieustanne rozdrażnienie, narastający niepokój;

– objawy somatyczne (np. zaburzona praca rytmu serca, drżenie ciała, bóle głowy i mięśni, mdłości);

– natrętne myśli związane z alkoholem;

– zaburzenia koncentracji, spadek efektywności pracy;

– depresja, obniżenie energii, brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności;

– występowanie tzw. suchego kaca (mimo odstawienia alkoholu osoba uzależniona odczuwa szereg objawów, które pojawiały się po spożyciu).

Walkę z głodem alkoholowym należy więc rozpocząć od identyfikacji jego przyczyn, które zwykle mają bardziej skomplikowane podłoże niż po prostu chęć upicia się. W perspektywie długoterminowej rozwiązanie problemów leżących u źródeł uzależnienia to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się natrętnych myśli przymuszających do sięgnięcia po napoje alkoholowe.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: