Wiele osób borykających się z problemem alkoholowym próbuje co jakiś czas zerwać z nałogiem. Nierzadko próba ucieczki ma formę spontanicznego odstawienia używki, wylania znajdującego się w domu alkoholu czy złożenia sobie i rodzinie solennej obietnicy, że tym razem na pewno się uda. Jeżeli do tej pory uzależniony spożywał wysokoprocentowe trunki regularnie, do tego w dużych ilościach, nagła przerwa w piciu może wywołać szereg dokuczliwych objawów, włącznie z problemami ze snem.
Symptomy odstawienia alkoholu
Trudności z zasypianiem to jeden z symptomów tzw. AUDs (Alcohol Use Disorders), znanego pod nazwą „zespół abstynencyjny” lub inaczej „zespół odstawienny”. Przypadłość pojawia się u ludzi z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem alkoholu. Występuje w momencie zaprzestania bądź ograniczenia przyjmowania używki. Największe ryzyko ciężkich objawów, niejednokrotnie wymagających interwencji medycznej, wiąże się z odstawieniem alkoholu na późnym etapie, gdy organizm doznał poważnego zatrucia. Zazwyczaj jednak AUDs ogranicza się do dolegliwości przypominających kaca, takich jak ból głowy, nadpobudliwość, drżenie mięśni czy zaburzenia snu.
Szczególnie bezsenność po odstawieniu alkoholu potrafi uprzykrzyć uzależnionemu codzienne funkcjonowanie. Często do popadnięcia w nałóg przyłożyło się wypijanie porcji trunku przed położeniem się do łóżka. Początkowo alkoholikowi rzeczywiście szybciej i łatwiej zasypia się w stanie lekkiego upojenia. Niestety, ten stan trwa krótko. Spożywanie alkoholu zaburza równowagę pomiędzy fazami snu; pogarsza jego jakość oraz wpływa na długość. Po odstawieniu używki uzależnieni często wybudzają się w nocy, a ponowne zaśnięcie sprawia im duże problemy. Sen jest nierówny, nie przekłada się na wypoczynek ani na regenerację organizmu, ponadto mogą pojawiać się koszmary senne, nieuzasadniony lęk czy nocne poty. W rezultacie zaburzeniu ulega prawidłowe funkcjonowanie ciała, chory ma poczucie ogólnego wyczerpania. Niejednokrotnie odczuwa jeszcze większą niż wcześniej pokusę, aby ponownie sięgnąć po butelkę.
Jak długo trwa zespół odstawienia alkoholu?
Im dłużej przyjmuje się alkohol, tym więcej czasu zajmie, nim zespół abstynencki ustąpi. Według różnych szacunków może to być od kilku godzin do kilku albo kilkunastu dni. Może wystąpić nie tylko u nałogowca, ale i u człowieka spożywającego stosunkowo niewielkie ilości.
Poszczególne symptomy mogą różnić się intensywnością. Zwykle pojawiają się w ciągu doby-dwóch od momentu przyjęcia ostatniej porcji alkoholu. U osoby z dużym uzależnieniem brak kontaktu z używką poskutkuje serią uciążliwych objawów już po kilku godzinach.
Bezsenność po odstawieniu alkoholu
U chorych, którzy pili wysokoprocentowe napoje w większej ilości, odstawienie przebiega gwałtowniej. Poza bezsennością kłopoty ze snem mogą przybrać postać np. nocnych omamów. W przypadku uzależnionego często przekłada się to na wystąpienie stanów lękowych oraz depresji. Pojawia się też większe ryzyko delirium tremens – majaczeń znanych jako biała gorączka alkoholowa. Prócz omamów słuchowych i wzrokowych do objawów dołączają majaki senne – zaburzenia świadomości groźne dla chorego oraz jego otoczenia. Postrzeganie rzeczywistości alkoholika staje się wówczas mocno zaburzone. W takiej sytuacje wezwanie pogotowia ratunkowego to konieczność. Jeśli jednak chory nie wykazuje takich zachowań, a jego kłopoty ze snem oznaczają głównie trudności z zasypianiem, uporczywe objawy powinny minąć wraz z innymi symptomami zespołu abstynencyjnego.