Wszywka to tabletki zawierające substancję o nazwie disulfiram, które wszywa się pod skórę osoby uzależnionej od alkoholu. Ponieważ disulfiram uniemożliwia rozkład alkoholu w organizmie, wywołując tym samym bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne dla życia i zdrowia reakcje, część osób upatruje w niej nadzieje na zażegnanie swojego alkoholizmu. Czy jednak wszywka rzeczywiście leczy alkoholizm?
Jak działa wszywka alkoholowa?
Wszywka stanowi element terapii awersyjnej alkoholizmu. Ma ona za zadanie budować negatywny stosunek do picia alkoholu przez osobę uzależnioną. Niesięganie po alkohol wynika wówczas ze świadomości negatywnych konsekwencji jego spożycia. Reakcja na alkohol organizmu osoby, która zastosowała wszywkę, jest niemal natychmiastowa. Nawet minimalna ilość alkoholu, obecna na przykład w czekoladkach albo płynie do płukania ust, wywołuje objawy takie jak brak tchu, bóle głowy, wymioty czy kołatanie serca. W przypadku dużej ilości spożytego alkoholu istnieje także potencjalne ryzyko utraty zdrowia lub życia na skutek niewydolności krążeniowo-oddechowej, uszkodzenia wątroby lub nerek, choroby układu oddechowego albo serca.
Czy wszywka wyleczy alkoholizm?
Objawy po spożyciu alkoholu przez osobę posiadającą wszywkę są odczuwalne nawet po wielu godzinach od spożycia alkoholu. Sama wszywka działa natomiast od 10 do 12 miesięcy. Po tym czasie konieczne jest zastosowanie kolejnej, aby utrzymać działanie disulfiramu. Leczenie alkoholizmu za pomocą wszywki ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony wszywka uczy na nowo życia w trzeźwości, ponieważ osoba, u której ją zastosowano, nie może pić. Z drugiej jednak strony osoby silnie uzależnione od alkoholu mogą pokusić się o przetestowanie działania wszywki, ściągając na siebie niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. U niektórych alkoholików wszywka może doprowadzić do jedynie czasowej abstynencji. Po zakończeniu terapii powrócą oni do picia alkoholu w formie nagrody za poświęcony czas. Dlatego dla osób, które zdecydowały się na zastosowanie wszywki alkoholowej, najlepszą decyzją będzie dodatkowe wdrożenie terapii uzależnienia przy wsparciu zaufanego psychoterapeuty.