Jak leczyć narkomanię?

Jak leczyć narkomanię?

Jak leczyć narkomanię?

Narkomania to choroba groźna dla zdrowia, a lekceważona lub zauważona zbyt późno stanowi zagrożenie dla życia. Może wywołać prawdziwe spustoszenie w organizmie, począwszy od zatrucia, przez stopniowe wyniszczanie, a skończywszy na śmierci. Nierzadko wymaga specjalistycznego leczenia opartego na farmakoterapii oraz pracy z psychoterapeutą.

Narkomania leczenie – przebieg

Wśród najbardziej popularnych substancji odurzających można wymienić marihuanę, amfetaminę, kokainę, heroinę oraz LSD. Wywołują różne objawy, ale zawsze uzależniają – zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Zanim człowiek borykający się z uzależnieniem rozpocznie terapię, nierzadko musi oczyścić organizm z pozostałości używki. Czeka go tzw. detoks, procedura przeprowadzana w placówce medycznej. Środki farmakologiczne dobiera lekarz specjalista, dostosowując je do stanu nałogowca oraz przyjmowanej przez niego używki.

Odtruwanie organizmu to pierwszy, dla wielu pacjentów najprostszy krok. Kolejne polegają na nauce życia bez narkotyku. Leczenie narkomanii wymaga od chorego przyznania przed samym sobą, że ma problem, z którym nie poradzi sobie bez pomocy z zewnątrz.

Kompleksowe leczenie narkomanii

Terapię uzależnienia od narkotyków każdorazowo dopasowuje się do konkretnego przypadku. Dobór metody zależy nie tylko od toksyny, lecz również od stopnia, w którym wyniszczyła ciało pacjenta oraz poziomu zaawansowania nałogu. Po ustaleniu szkód, jakich u chorego dokonała narkomania, leczenie może być krótko-, średnio- lub długoterminowe. Pierwsze odbywa się w klinikach psychiatrycznych oraz oddziałach szpitalnych, z kolei średnio- i długoterminowe podejmują specjalistyczne ośrodki terapii uzależnień.

Krótkoterminowe leczenie trwa 6-8 tygodni, na średnioterminowe należy poświęcić 8 tygodni, a długoterminowe może zająć do 2 lat. Najkrótsza forma terapii polega na spotkaniach z psychologiem oraz przyjmowaniu leków. Po jej zakończeniu pacjenci powinni kontynuować leczenie poza placówką. Dwa kolejne typy łączą detoksykację ze współpracą z terapeutą oraz zajęciami w grupach. Chorzy uczą się, jak pokonywać trudności bez sięgania po narkotyk, naprawiają relacje z bliskimi, a przede wszystkim odzyskują kontrolę nad własnym życiem.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: