Mimo że narkotyki są w Polsce nielegalne uzależnienie od nich to jeden z najbardziej powszechnych nałogów występujących w kraju. Zakaz sprzedaży tych używek sprawia z kolei, że często pochodzą z niepewnych źródeł i mogą stanowić mieszankę różnych niebezpiecznych substancji. Dlatego trudno przewidzieć reakcję organizmu na spożycie narkotyków. W niektórych przypadkach może to skończyć się atakami padaczki, całkowitą utratą kontroli nad swoim zachowaniem czy nawet śmiercią. Mimo że uzależnienie od narkotyków trudno zauważyć od razu, istnieje kilka sygnałów, których nie powinno się lekceważyć.
W jaki sposób działają narkotyki?
Narkotyki mają bardzo silne działanie psychoaktywne. Z tego powodu nie tylko szybko prowadzą do uzależnienia, ale też wywołują szereg nieodwracalnych zmian w mózgu, które w przyszłości znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Wśród osób uzależnionych od narkotyków często obserwuje się między innymi problemy z pamięcią. Niekiedy przypomnienie sobie, co robiło się lub mówiło kilka godzin temu okazuje się ogromnym wyzwaniem. Z podobną częstotliwością obserwuje się brak zdolności do odczuwania emocji. Osoba uzależniona postrzega otaczający ją świat z dużą obojętnością, nawet wtedy, gdy w jej życiu dochodzi do tragicznych wydarzeń.
Warto pamiętać, że odstawienie narkotyków wiąże się z licznymi przykrymi dolegliwościami. Często są one dużo bardziej intensywne niż w przypadku walki z alkoholizmem. Takie osoby cierpią z powodu omamów, uderzeń gorąca i zimna, drgawek czy nawet ataków padaczki. Zdobycie przynajmniej niewielkiej dawki narkotyku staje się dla nich najważniejszą rzeczą.
Najczęściej spotykane objawy uzależnienia od narkotyków
Na samym początku nałóg może być bardzo trudny do zauważenia. Osoby, które mają problemy z narkotykami, starają się ukryć swoje dolegliwości i nie mówią otwarcie o towarzyszących im troskach. Niekiedy wynika to z poczucia wstydu, ale częstymi powodami takiego zachowania jest również wrażenie osamotnienia oraz niezrozumienia. Wraz z biegiem czasu osoby uzależnione odczuwają silniejszą potrzebę zażycia narkotyków. Jako że organizm stopniowo przyzwyczaja się do przyjmowanych dawek, są one coraz większe i tym samym coraz bardziej uzależniają. Efektem staje się zaniedbywanie codziennych obowiązków oraz pasji. Osłabieniu ulegają także kontakty z bliskimi osobami.
Oprócz ogromnej potrzeby zażycia narkotyków osoba uzależniona traci również kontrolę nad ich ilością. Mimo że w chwilach większej trzeźwości odczuwa szkodliwe działanie używek, stara się nie zwracać na nie uwagi. Ignoruje takie dolegliwości jak migrena, nudności, zaniki pamięci czy brak kontroli nad własnymi emocjami oraz zachowaniem. Wpada w nieprzerwany ciąg zażywania narkotyków i stopniowo traci kontakt z otaczającym ją światem.