Halucynoza alkoholowa – co to? Jak ją leczyć?

Halucynoza alkoholowa – co to? Jak ją leczyć?

Halucynoza należy do grupy zaburzeń psychicznych, które cechują się występowaniem omamów wzrokowych oraz słuchowych, a także urojeń. W przypadku halucynozy alkoholowej mowa przede wszystkim o halucynacjach słuchowych, choć może dotyczyć ona również pozostałych zmysłów. Według szacunków choroba dotyka ok. 1% wszystkich osób uzależnionych od alkoholu, a w 20% przypadkach ma ona charakter przewlekły (utrzymujący się dłużej, niż kilka miesięcy).

Przyczyny i objawy halucynozy alkoholowej

Choroba może wykształcić się w momencie odstawienia alkoholu lub mocnym ograniczeniu jego spożycia po długotrwałym i intensywnym nadużywaniu. To wynik toksycznego działania etanolu na mózg. Pierwsze objawy można zauważyć już po drugim dniu abstynencji. Chory zaczyna słyszeć głosy (także o charakterze imperatywnym) lub urojenia prześladowcze. W niektórych przypadkach mogą one doprowadzić do autoagresji lub wyrządzenia krzywdy osobom z najbliższego otoczenia. Z tego powodu halucynoza alkoholowa nie może być ignorowana.

Wśród innych objawów znajdują się też objawy czuciowe. Chory może odnosić wrażenie, że chodzą po nim insekty lub coś znajduje się w jego jamie ustnej. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaburzeń orientacji allopsychicznej, czyli niemożności określenia, gdzie i w którym momencie aktualnie się znajduje.

Jakie stosuje się metody leczenia przy halucynozie alkoholowej?

Chory wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Samodzielne próby poradzenia sobie z halucynozą skazane są na niepowodzenie. Leczenie farmakologiczne to jedyny sprawdzony sposób wyleczenia omamów. Przy halucynozie alkoholowej podaje się neuroleptyki, czyli leki przeciwpsychotyczne. Trzeba zachować przy tym absolutną trzeźwość pacjenta ze względu na możliwość powikłań. Leki oddziałują bowiem na ośrodkowy układ nerwowy. Z tego powodu czasem niezbędna staje się hospitalizacja lub leczenie ambulatoryjne.

Osoby z objawami halucynozy alkoholowej powinny znaleźć się pod opieką psychiatryczną. W przeciwnym wypadku istnieje spore ryzyko nawrotu choroby w najmniej spodziewanym momencie.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: