Czy da się samemu wyjść z nałogu?

Czy da się samemu wyjść z nałogu?

Wiele osób popełnia błąd, uważając, że samodzielne wyjście z nałogu jest możliwe. Mimo że w niektórych przypadkach uzależnienie da się pokonać w domowych warunkach i bez pomocy terapeuty, często kończy się to powrotem problemu. Dzieje się tak, ponieważ nałóg odbiera zdolność do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Po zwalczeniu uzależnienia należy ponownie nauczyć się żyć wśród ludzi i codziennych obowiązków, co często wzbudza dużą frustrację oraz wywołuje stresującą presję. Odpowiednio dobrana terapia pomaga nie tylko wygrać z nałogiem, ale uczy również na nowo relacji międzyludzkich oraz radzenia sobie z problemami. Dlatego stanowi to najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się uzależnienia.

Dlaczego samodzielne wyjście z nałogu jest takie trudne?

Walcząc z nałogiem, często zapomina się, że używki uzależniają zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Oznacza to, że po odstawieniu, oprócz bardzo dużej chęci sięgnięcia po alkohol czy narkotyki, odczuwa się także szereg dolegliwości fizycznych. Najczęściej pojawiają się takie objawy jak:

– wymioty,
– nadciśnienie,
– drgawki,
– bezsenność,
– migreny,
– zbyt duże pobudzenie,
– halucynacje.

Warto również pamiętać o tym, że osoba uzależniona często nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu. Nałóg rozwija się stopniowo i bardzo powoli, co na początku usypia czujność. Zaczyna się od niewielkich ilości alkoholu czy narkotyków, które na chwilę poprawiają samopoczucie oraz pomagają zapomnieć o codziennych troskach. Z czasem organizm uodparnia się na używki i aby osiągnąć moment przyjemności, potrzeba coraz większych dawek. Osobie uzależnionej wydaje się, że może przestać wtedy, kiedy tylko chce, ale utrata kontroli często następuje bardzo szybko. Z tego powodu przekonanie uzależnionego do leczenia nie należy do łatwych zadań i może kończyć się wybuchami złości. Nie pomaga również poczucie winy oraz osamotnienia, które towarzyszą osobom zmagającym się z nałogiem.

Powody, dla których warto walczyć z nałogiem

Decydując się na terapię, warto pamiętać o tym, że nałóg to choroba. Dlatego powinno się zawalczyć również z poczuciem wstydu, które często towarzyszy osobom uzależnionym. Długotrwałe zażywanie różnego rodzaju używek wyniszcza organizm oraz prowadzi do zaniedbywania własnych zainteresowań, najbliższych osób, czy pracy. Wraz z uzależnionym cierpią również jego znajomi oraz rodzina. Narkotyki czy alkohol stają się przyczyną nieświadomej agresji i przemocy, często wymierzonej w osoby, którym najbardziej na kimś zależy. Z tego powodu terapia oznacza nie tylko szansę na powrót do zdrowia i życia dla człowieka zmagającego się z uzależnieniem, ale także dla jego rodziny, której życie kręci się wokół nałogu.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: