Lekomania — jakie są objawy i metody leczenia?
Uzależnienie od leków jest poważną przypadłością, która często okazuje się też niezwykle trudna do zidentyfikowania. Niestety, nieleczona, może prowadzić do poważnych zaburzeń zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Jakie są objawy lekomanii oraz jak można pomóc uzależnionemu?
Sygnały świadczące o lekomanii
Jednym z pierwszych, niepokojących sygnałów to oczywiście zażywanie przez daną osobę dużej ilości leków. Chory często zgłasza się do różnych lekarzy w celu przepisania kolejnych dawek i symuluje różne przypadłości. Bliscy mogą zauważyć u uzależnionego rosnący niepokój w momencie, gdy zabraknie jakiegoś leku oraz poświęcanie całej uwagi na zdobycie kolejnych recept. W miarę rozwoju choroby mogą realnie pogorszyć się wyniki badań, spowodowane zażywaniem medykamentów, a także pojawiają się objawy typowe dla depresji. Chory przestaje normalnie funkcjonować, jest apatyczny lub przeciwnie – nadpobudliwy.
Uzależnienie od leków – leczenie
Największe szanse na wyleczenie lekomanii daje wczesne rozpoznanie. Warto więc zachować czujność już w momencie, gdy zauważymy u kogoś z bliskich czy też u siebie pewne niepokojące zachowania. Pamiętajmy, że raczej nie jest możliwe wyjście z problemu na własną rękę, dlatego zawsze należy skonsultować się ze specjalistą. Leczenie lekomanii to poważny proces związany z detoksykacją całego organizmu. Przyjmowane w dużych ilościach leki mogą zawierać także różnego rodzaju psychoaktywne substancje, po których wyeliminowaniu pojawia się zespół abstynencyjny. Uzależnienie od leków powoduje po odstawieniu bezsenność, nerwowość, pogorszenie koncentracji, ale też lęki.
Terapia powinna odbywać się pod okiem doświadczonych lekarzy oraz psychologów w specjalistycznym ośrodku. Dzięki czemu zostaje zminimalizowane ryzyko powikłań po odstawieniu, a pacjent otrzymuje kompleksową pomoc. Na koniec warto wspomnieć o niezwykle istotnej kwestii. Leczenie musi rozpocząć się od zdiagnozowania problemu, a więc kluczowe okazuje się przyznanie do uzależnienia przed samym sobą. Wtedy terapia daje najlepsze efekty.