Jak skłonić osobę uzależnioną, aby przyjęła pomoc?

Jak skłonić osobę uzależnioną, aby przyjęła pomoc?

Jak skłonić osobę uzależnioną, aby przyjęła pomoc?

Osobie uzależnionej można pomagać na wiele sposobów, ale jedną z najlepszych, a zarazem najtrudniejszych metod jest zmotywowanie jej do udziału w profesjonalnej terapii. Niestety, często spotykamy się z odmową i przekonaniem o niesłuszności naszych argumentów. W jaki więc sposób przekonywać?

Pomoc osobie uzależnionej powinna opierać się na zrozumieniu podstawowych mechanizmów, jakie kierują chorym. Kiedy otoczenie zauważa poważne problemy związane np. z nadmiernym spożywaniem alkoholu, uzależniony prawdopodobnie znajduje się wciąż na etapie iluzji oraz zaprzeczeń. Próbuje bronić się przed osądami innych na jego temat, ale też czerpać dotychczasowe korzyści z picia. Dobrym momentem na rozpoczęcie rozmowy o leczeniu okazują się tak zwane kryzysy, kiedy chory wysyła do otoczenia sygnały świadczące o niezadowoleniu z aktualnej sytuacji. Warto, by bliscy, zamiast pogrążać się wtedy wspólnie w smutku, zaproponowali pozytywne rozwiązanie tej sytuacji.

Pamiętajmy, aby nie tworzyć wokół osoby uzależnionej parasola ochronnego, usprawiedliwiając go na każdym kroku. Daje to mu złudne wrażenie, że wszystko jest w porządku i w związku z tym wcale nie potrzebuje pomocy. Nie warto zatem tłumaczyć uzależnionego ani przed rodziną, ani przed znajomymi czy pracodawcą. Oczywiście, może to nieść za sobą poważne konsekwencje, takie jak zagrożenie zwolnieniem z pracy czy pogorszenie stosunków towarzyskich. Trzeba więc bardzo dobrze znać drugą osobę, aby wiedzieć, w jakim stopniu wpłynie to na uzależnionego.

Wiele osób zastanawia się, czy szantaż emocjonalny stanowi dobrą metodę na przekonanie uzależnionego do podjęcia terapii. W tej kwestii najważniejsza jest konsekwencja, czyli przestrzeganie ustalonych „kar”. Jeśli na przykład córka przekonuje uzależnionego miesiącami, że przestanie się z nim kontaktować, jeżeli nie pójdzie na terapię, to argument z czasem traci na wiarygodności. Tego typu motywację zawsze warto jednak przedyskutować z doświadczonym specjalistą, który doradzi, w jaki sposób rozegrać całą sytuację.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: