Jak wypłukać amfetaminę z organizmu?

Jak wypłukać amfetaminę z organizmu?

Odbudowa organizmu po amfetaminie – Jak wypłukać amfetaminę z organizmu?

Amfetamina to silny środek psychostymulujący. Czas jego działania jest stosunkowo krótki (wynosi maksymalnie kilkadziesiąt minut), jednak substancja utrzymuje się w organizmie nawet do 4 dni. Zażywanie tego narkotyku powoduje silne uzależnienie, a samodzielne próby jego odstawienia stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Stąd też decydując się na odtruwanie organizmu, warto skorzystać z pomocy fachowców.

Spadek poziomu amfetaminy w krwiobiegu wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami. Zespół abstynencyjny, bo tak określa się ten stan, występuje zarówno w wyniku ograniczenia dawki, jak i zupełnego odstawienia środka odurzającego. Wraz ze zmniejszającą się ilością amfetaminy w krwiobiegu pojawiają się m.in.: bóle głowy, katar, dreszcze, zwiększone ciśnienie, bóle kostno-stawowe, zaburzenia snu, wymioty oraz nudności. Do charakterystycznych objawów zaliczają się też omamy, myśli samobójcze, majaczenie, odczucie niepokoju lub stany depresyjne.

Na czym polega odtruwanie organizmu?

Aby skutecznie oczyścić organizm z toksyn, ważne jest odpowiednie nawodnienie i uzupełnienie brakujących witamin oraz mikroelementów. Trzeba jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach detoks przebiega bardzo ciężko – dotyczy to szczególnie osób regularnie przyjmujących określone dawki amfetaminy. Stąd też najlepiej zgłosić się do profesjonalnego ośrodka. W pierwszej kolejności ocenia się, w jakim stanie psychicznym oraz fizycznym znajduje się dana osoba – na tej podstawie planuje się dalszą kurację. Do podstawowych działań mających na celu odtruwanie należy podaż płynów infuzyjnych. Czasem dobiera się środki farmakologiczne, np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, uspokajające, nasenne, obniżające ciśnienie.

Zjazd po amfetaminie co pomaga? Wypłukanie amfetaminy to dopiero początek

Pozbycie się amfetaminy z organizmu wiąże się z licznymi niedogodnościami, ale to dopiero początek drogi w trzeźwości. Aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem, koniecznie trzeba zgłosić się na terapię prowadzoną przez specjalistów z zakresu leczenia uzależnień.

Wystarczy jednorazowy kontakt z amfetaminą, aby jej ślady pozostawały we włosach czy paznokciach nawet przez kilka miesięcy. Regularne przyjmowanie narkotyku ma negatywny wpływ na zdrowie, samopoczucie, a przede wszystkim na zachowanie. Po odstawieniu oraz detoksie organizm wymaga wsparcia w procesie regeneracji.

Jak pozbyć się amfetaminy z organizmu?

Po jednokrotnym spożyciu amfetaminy można przeprowadzić odtruwanie w domu – choć bezpieczniej byłoby zwrócić się do lekarza. Narząd najbardziej zaangażowany w procesy oczyszczania organizmu to nerki. Usuwaniu toksyn z ciała sprzyja obfite picie, przyjmowanie witaminy C w zwiększonej dawce oraz stosowanie preparatów ziołowych lub moczopędnych. Dieta powinna być lekkostrawna, pozbawiona pikantnych przypraw czy słodyczy. Warto sięgnąć po nasiona, orzechy oraz owoce.

Osoby o dobrej kondycji mogą poświęcić się aktywności sportowej, aby przyspieszyć eliminację substancji aktywnej z organizmu wraz z potem. Prócz tego dobrym pomysłem będzie kąpiel parowa.

Odbudowa organizmu po amfetaminie

Ludzie zdecydowani na wyjście z nałogu powinni przejść leczenie w specjalnej placówce. Regeneracja po amfetaminie będzie wtedy odbywać się przy wsparciu personelu medycznego. Chory otrzyma profesjonalną pomoc. W ramach terapii ośrodek zapewnia pacjentom zbilansowaną dietę oraz środki zapobiegające nawrotom problemu. Uczestnicy dostosowują się do terminarza zajęć, mają też zaplanowany czas wolny. Ponadto mogą poświęcać się aktywności fizycznej.

Terapia w kontrolowanych warunkach umożliwia pacjentom uporanie się z nałogiem.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: