Ile trwa detox alkoholowy?
Detoks alkoholowy to pierwszy krok w terapii osoby uzależnionej. Ponieważ towarzyszy mu seria nieprzyjemnych objawów, które w znaczący sposób wpływają na samopoczucie chorego, oczyszczanie organizmu z obecności alkoholu powinno się odbywać pod okiem specjalistów.
Profesjonalny detoks alkoholowy – tylko pod opieką lekarza
Nierzadko pierwsze symptomy tzw. zespołu abstynencyjnego, towarzyszącego odstawieniu alkoholu, pojawiają się już po 5-6 godzinach. Mogą mieć różną postać: bólu mięśni, biegunki, nadmiernej potliwości, zaburzenia pracy serca, a w cięższych przypadkach drgawek padaczkowych, agresji, zaburzeń świadomości czy halucynacji. Niektóre dolegliwości stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia uzależnionego, dlatego ważne, aby człowiek borykający się z nałogiem pozostawał pod opieką wykwalifikowanego zespołu.
Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?
Celem detoksu jest odtrucie organizmu, usunięcie z niego pozostałości alkoholu oraz jego metabolitów. To, ile procedura zajmie czasu, zależy od kilku czynników, w tym stanu zatrucia, długości ciągu alkoholowego oraz ogólnego stanu fizycznego i psychicznego pacjenta. Zazwyczaj trwa ok. 3-5 dni. W tym okresie ciało pozbywa się substancji aktywnej, a personel medyczny przywraca równowagę wodno-elektrolitową, a także uzupełnia niedobory składników odżywczych w organizmie chorego. Najczęściej podaje się sole mineralne, elektrolity oraz witaminy z grupy B. W razie potrzeby wyciszenia pacjenta stosuje się też farmakologię (zazwyczaj benzodiazepiny).
Początek długiej drogi do wyjścia z choroby alkoholowej
Należy mieć świadomość, że prawidłowo przeprowadzone odtruwanie organizmu poprawia stan zdrowia fizycznego alkoholika, ale nie leczy samego uzależnienia. Przerwanie ciągu alkoholowego stanowi niezbędny warunek do rozpoczęcia terapii leczenia nałogu.
Po wzmocnieniu organizmu i oczyszczeniu go z toksyn następuje łagodne przejście w stan abstynencji. Wtedy można przystąpić do psychoterapii, w ramach której pacjent ma zagwarantowane pełne wsparcie specjalistów w walce z chorobą alkoholową.