Padaczka alkoholowa – skutek uzależnienia od alkoholu
Padaczka alkoholowa to choroba, objawiająca się napadami drgawkowymi, występującymi w okresie zespołu abstynencyjnego u osób nałogowo spożywających trunki alkoholowe
Przyczyny padaczki alkoholowej
Długotrwałe spożywanie dużych ilości napojów wysokoprocentowych uzależnia i sprawia, że w organizmie zwiększa się próg drgawkowy. W momencie, gdy przerwana zostanie dostawa alkoholu, jego stężenie we krwi spada, próg obniża się znacznie, co wywołuje napad padaczkowy. Innymi przyczynami występowania padaczki alkoholowej mogą być zaburzenia elektrolitowe, organiczne uszkodzenie mózgu spowodowane alkoholem oraz nadmierne nawodnienie.
Padaczka alkoholowa – objawy
Napadom padaczki alkoholowej towarzyszą charakterystyczne oznaki:
- drżenie kończyn górnych i dolnych,
- utrata przytomności,
- napięcie mięśni twarzy,
- bladość,
- zimne poty,
- przyspieszenie akcji serca,
- wzrost ciśnienia,
- biegunka,
- nudności i wymioty.
Atak poprzedzają również symptomy psychiczne, takie jak: stany lękowe, agresja, nadpobudliwość czy też zaburzenia snu.
Pierwsza pomoc w przypadku padaczki alkoholowej
Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa. Jak najszybciej trzeba ułożyć osobę w pozycji bocznej, aby głowa była zabezpieczona przed urazami. Następnie udrażnia się jamę ustną. Pamiętajmy, że nie wolno w tym czasie podawać żadnych płynów. Przez cały czas należy zachować spokój i nie krępować ruchów chorego. Napad trwa zwykle od kilku sekund do kilku minut i przechodzi samoistnie. Jeżeli osoba odzyska przytomność, nie ma konieczności wzywania pogotowia ratunkowego. Miejmy na uwadze jednak, że u kilku procent pacjentów może występować stan padaczkowy w postaci serii ataków. Pomiędzy nimi nie odzyskują oni przytomności, co przeradza się w stan zagrożenia życia i niezbędna okazuje się interwencja lekarza.
Padaczka alkoholowa – leczenie
W szpitalu chory jest poddawany detoksykacji organizmu oraz przywróceniu właściwej gospodarki wodno-elektrolitowej. W razie konieczności stosuje się leki przeciwdrgawkowe lub przeciwpadaczkowe. Najskuteczniejszą metodą na to, aby nie dopuścić do rozwoju i nawrotu choroby jest kategoryczne zerwanie z nałogiem oraz podjęcie terapii.