Odtruwanie alkoholowe – domowe sposoby

Odtruwanie alkoholowe – domowe sposoby

Odtruwanie alkoholowe – domowe sposoby

Objawami zatrucia alkoholowego są najczęściej nudności i wymioty, osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji, bóle głowy oraz mięśni. W celu pozbycia się toksyn wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu stosuje się detoksykację alkoholową, która pomaga wrócić do pełni sił, a także wydalić szkodliwe substancje z ustroju.

Detoksykacja organizmu – jak oczyścić organizm z alkoholu domowym sposobem?

Podczas regularnego picia zaburzona zostaje gospodarka wodna oraz elektrolitowa. Odtruwanie przywraca równowagę w organizmie, łagodzi też objawy abstynencyjne, takie jak padaczka alkoholowa. Często stan chorego nie wymaga hospitalizacji i detoksykację alkoholową można przeprowadzić w domowych warunkach.

Odtruwanie alkoholowejak zrobić detoks alkoholowy w domu?

Cytryna i zioła na delirium

Kluczowy w sytuacji zatrucia alkoholem jest odpowiedni poziom nawodnienia. Często występujący poranny ból głowy spowodowany jest wzmożonym zapotrzebowaniem na wodę, dlatego zaleca się zwiększyć jej podaż do 3 litrów dziennie. Doskonałym domowym lekarstwem jest woda z sokiem z cytryny. Zawarta w cytrynie witamina C, przyczynia się do regeneracji skóry, ma też działanie odkażające i wzmacniające odporność. Warto sięgnąć do domowej apteczki po miętę oraz herbatę rumiankową, które zlikwidują ociężałość oraz mdłości. Dobrym odtruwaczem jest również napar z piołunu.

Moc warzyw na odtrucie alkoholowe

Innym sposobem na przeprowadzenie detoksu są soki warzywne. Przyspieszają one walkę z toksynami. Szczególnie dobroczynne działanie mają marchewka, seler i por. Na zatrucie pomoże także sok pomidorowy albo z kiszonej kapusty lub ogórków. Picie zimnego kefiru natomiast doskonale odświeża oraz wspomaga wchłanianie cukrów wypłukanych przez alkohol.

Green tea – domowy detoks alkoholowy

Przy objawach zatrucia alkoholowego bardzo dobrze sprawdza się zielona herbata, która ma udowodnione działanie oczyszczające i lecznicze. Polifenole zawarte w tej herbacie przyspieszają usuwanie wolnych rodników oraz rozpuszczają toksyny w tłuszczach.

Pamiętajmy jednak, że odtruwanie alkoholowe w warunkach domowych nie jest leczeniem alkoholizmu, a jedynie łagodzi skutki uboczne nadużycia. To działanie doraźne, nielikwidujące problemu.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: