Odtruwanie alkoholowe – domowe sposoby

Odtruwanie alkoholowe – domowe sposoby

Objawami zatrucia alkoholowego są najczęściej nudności i wymioty, osłabienie organizmu, zaburzenia koncentracji, bóle głowy oraz mięśni. W celu pozbycia się toksyn wywołanych nadmiernym spożyciem alkoholu stosuje się detoksykację alkoholową, która pomaga wrócić do pełni sił, a także wydalić szkodliwe substancje z ustroju.

Detoksykacja organizmu – działanie

Podczas regularnego picia zaburzona zostaje gospodarka wodna oraz elektrolitowa. Odtruwanie przywraca równowagę w organizmie, łagodzi też objawy abstynencyjne, takie jak padaczka alkoholowa. Często stan chorego nie wymaga hospitalizacji i detoksykację alkoholową można przeprowadzić w domowych warunkach.

Odtruwanie alkoholowe – naturalne sposoby

Cytryna i zioła

Kluczowy w sytuacji zatrucia alkoholem jest odpowiedni poziom nawodnienia. Często występujący poranny ból głowy spowodowany jest wzmożonym zapotrzebowaniem na wodę, dlatego zaleca się zwiększyć jej podaż do 3 litrów dziennie. Doskonałym domowym lekarstwem jest woda z sokiem z cytryny. Zawarta w cytrynie witamina C, przyczynia się do regeneracji skóry, ma też działanie odkażające i wzmacniające odporność. Warto sięgnąć do domowej apteczki po miętę oraz herbatę rumiankową, które zlikwidują ociężałość oraz mdłości. Dobrym odtruwaczem jest również napar z piołunu.

Moc warzyw

Innym sposobem na przeprowadzenie detoksu są soki warzywne. Przyspieszają one walkę z toksynami. Szczególnie dobroczynne działanie mają marchewka, seler i por. Na zatrucie pomoże także sok pomidorowy albo z kiszonej kapusty lub ogórków. Picie zimnego kefiru natomiast doskonale odświeża oraz wspomaga wchłanianie cukrów wypłukanych przez alkohol.

Green tea

Przy objawach zatrucia alkoholowego bardzo dobrze sprawdza się zielona herbata, która ma udowodnione działanie oczyszczające i lecznicze. Polifenole zawarte w tej herbacie przyspieszają usuwanie wolnych rodników oraz rozpuszczają toksyny w tłuszczach.

Pamiętajmy jednak, że odtruwanie alkoholowe w warunkach domowych nie jest leczeniem alkoholizmu, a jedynie łagodzi skutki uboczne nadużycia. To działanie doraźne, nielikwidujące problemu.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: