Aby wyjść z nałogu, osoba uzależniona musi przede wszystkim sama tego chcieć. To hasło, choć prawdziwe, często jest poważą przeszkodą w niesieniu pomocy bliskim. Tymczasem wcale nie oznacza, że nie powinniśmy wspierać osób dotkniętych nałogiem. Wręcz przeciwnie – możemy próbować pomóc uzależnionemu, choć należy przygotować się na niechęć, a nawet złość.
Wsparcie najbliższych
Nałóg to choroba, która może dotknąć różne osoby, bez względu na status społeczny czy styl życia. Warto o tym pamiętać i w miarę możliwości wspierać chorego tak, jak robimy to w przypadku schorzeń natury fizycznej. Pierwszym krokiem do pomocy może okazać się więc zaakceptowanie tej sytuacji i przyznanie przed samym sobą, że dana osoba jest uzależniona. Zauważalna troska i szczera rozmowa może dużo więcej, niż straszenie czy obrażanie chorego. Wsparcie jest szczególnie istotne podczas terapii. Nałóg dotyka osoby z najbliższego otoczenia, często równie mocno albo nawet poważniej niż chorego. Właśnie dlatego dobrze jest samemu wyrazić chęć do popraw sytuacji, również decydując się na terapię.
Spotkanie interwencyjne
Jedną z metod pomocy osobie dotkniętej przez nałóg jest interwencja. Polega na konfrontacji uzależnionego z jego bliskimi, którzy w przyjazny sposób przedstawiają przykre zdarzenia z przeszłości związane z jego uzależnieniem czy też opisują własne emocje na ten temat. Chorzy nie zawsze dostrzegają problem, a takie informacje mogą wzbudzić w nich poczucie powagi sytuacji. Oczywiście takie spotkanie może wiązać się też z szeregiem nieprzyjemnych skutków. Uzależniony może wyśmiewać postulaty bliskich, wypierać się czy też po prostu odczuwać ogromny wstyd i lęk. Warto jednak mimo wszystko poinformować chorego o możliwościach podjęcia leczenia i zaoferować pomoc w dopełnieniu wszelkich formalności. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem, ani znaleźć odpowiednich argumentów, warto skonsultować się ze specjalistą.
Ostatecznie można również zgłosić się do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – i postarać się o skierowanie na leczenie przymusowe.