Alkoholizm jest bardzo poważną chorobą – jednak w żadnym wypadku nie oznacza to, że nie można z nią skutecznie walczyć. Właściwa terapia połączona z determinacją chorego do uporania się ze swoim problemem, bardzo często przynosi pozytywne rezultaty. Jednak leczenie alkoholizmu jest złożonym procesem, przeważnie łączącym w sobie farmako- i psychoterapię. W pierwszym zakresie niejednokrotnie stosowanym środkiem jest wszywka alkoholowa – a więc preparat aplikowany podskórnie, którego podstawowym celem jest utrudnienie metabolizmu alkoholu, a tym samym zwiększenie dolegliwości odczuwanych przez pacjenta po jego spożyciu. Należy przy tym pamiętać, że wszywka jest preparatem farmakologicznym, który można stosować jedynie pod ścisłym nadzorem lekarza. Jakie więc dokładnie jest działanie wszywki alkoholowej i jak długo się utrzymuje?
Działanie wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa jest po prostu tabletką z lekiem – najczęściej zawierającą disufliram – którą aplikuje się podskórnie. Tak, jak już zostało zasygnalizowane, działanie tej substancji utrudnia metabolizm – a więc mówiąc potocznie „trawienie” – alkoholu etylowego, powodując przy tym takie objawy, jak nudności, zawroty głowy, wymioty, czy kołatanie serca. W leczeniu alkoholizmu wszywka alkoholowa jest stosowana pomocniczo, a więc przeważnie stanowi element wspomagający inne środki terapeutyczne. Warto przy tym wspomnieć, że leki zawierające disufliram występują także w postaci tabletek doustnych, stosowanych raz na dobę. Jednak przewaga wszywki polega na tym, że jej aplikacja nie jest uzależniona od codziennego przyjmowania przez pacjenta, który cierpiąc na alkoholizm może po prostu w sposób niekontrolowany odstawić lek, niwecząc tym samym jego działanie.
W każdym razie zarówno doustny preparat, jak i w postaci wszywki zawsze należy stosować pod ścisłym nadzorem lekarza. Warto dodać, że wszywka to lek dostępny jedynie na receptę. Aplikacja wszywki polega na rozmieszczeniu kilku – przeważnie 8-10 – tabletek podpowięziowo w ciele pacjenta. Samego wszycia preparatu również dokonuje lekarz. Oczywiście przed zabiegiem przeprowadza się wywiad z pacjentem, którego podstawowym celem jest wykluczenie przeciwskazań do zaaplikowania wszywki i dobór jej odpowiedniej dawki. W tym kontekście kluczowe znaczenie mają przyjmowane leki, choroby przewlekłe (np. cukrzyca, czy choroby układu krążenia bądź układu nerwowego), uczulenia.
Czas działania wszywki alkoholowej
Z punktu widzenia skuteczności terapii oraz procesu leczenia alkoholizmu istotną informacją jest czas działania wszywki alkoholowej. W typowych przypadkach wydzielanie leku utrzymuje się przez kilka miesięcy, dlatego zabieg może zostać powtórzony po ośmiu miesiącach od poprzedniego wszycia. Jednak reguła ta nie ma charakteru absolutnego – długość działania wszywki alkoholowej może być uzależniona od szeregu czynników takich jak, przyjmowanie przez pacjenta innych leków, prowadzony tryb życia czy po prostu specyfika organizmu pacjenta. Zdarza się, że działanie wszywki utrzymuje się nawet rok po aplikacji preparatu pod skórę.
Podstawową kwestią po zastosowaniu wszywki alkoholowej – mającej znaczenie także dla długości jej działania – jest konieczność odstawienia przyjmowania alkoholu w jakiejkolwiek postaci, a więc nie tylko w formie powszechnie dostępnych napojów, ale również innych płynów zawierających alkohol. Załamanie tej zasady może doprowadzić nie tylko do wystąpienia charakterystycznych objawów, jak nudności bądź wymioty, ale nawet do stanu zagrożenia życia pacjenta. Ryzyko jest tym większe, im większa ilość alkoholu została spożyta po wszyciu preparatu. Jednak podstawowym celem wszycia omawianego tu leku jest pomoc w całkowitym odstawieniu alkoholu przez osobę uzależnioną – stąd decydując się na ten zabieg trzeba mieć świadomość, że łączenie wszywki z alkoholem jest po prostu zagrożeniem dla zdrowia. Dlatego preparat ten stosuje się pod nadzorem lekarza i w ramach procesu terapii uzależnienia.