12 kroków alkoholika

12 kroków alkoholika

12 kroków alkoholika

Powrót do życia w trzeźwości wymaga dużego zaangażowania oraz sięgania po sprawdzone schematy radzenia sobie z uzależnieniem. Jednym z najskuteczniejszych programów okazuje się zestaw 12 kroków alkoholika, który zakłada naukę kontrolowania emocji i przekonań. W artykule omawiamy jego najważniejsze założenia.

Najtrudniejszy i najważniejszy pierwszy krok

Metodę 12 przełomowych kroków opracowały osoby, które same mierzyły się z tą chorobą – Wspólnota Anonimowych Alkoholików. Z czasem program został zaadaptowany na potrzeby grup zmagających się z innymi uzależnieniami, takimi jak narkotyki czy leki. I choć początkowo zasady opierały się na podwalinach wiary chrześcijańskiej, kolejne kroki można modyfikować w zależności od poglądów i rozumienia własnej duchowości. Pierwszy stopień bywa zazwyczaj najtrudniejszym momentem całej terapii, ale bez niego nie jest możliwe przejście przez kolejne etapy. To czas na przyznanie przed samym sobą swojej bezsilności wobec alkoholu oraz tego, że wszelkie inne metody walki z nałogiem zawiodły.

Siła płynąca ze wsparcia

Kolejne kroki w programie oznaczają pracę z uciążliwymi przekonaniami na temat swojej osoby oraz otaczającego świata. W całym procesie dochodzenia do zdrowia pomaga sponsor, czyli doświadczona osoba, która sama borykała się z problemem alkoholowym i od dłuższego czasu trwa w trzeźwości. Zmiana myślenia staje się możliwa dzięki odzyskaniu równowagi wewnętrznej, wyzbyciu się przymusu kontrolowania rzeczywistości oraz nauce przebaczania. Osoby podejmujące się terapii uczą się otwierać na ludzi, dzielić się swoimi problemami i przemyśleniami, ale w taki sposób, by nie krzywdzić innych. Najważniejszą kwestię w przebiegu terapii stanowi zaufanie oraz wsparcie, jakim członkowie terapii wzajemnie obdarzają siebie, swojego sponsora i najbliższych.

Program 12 kroków to dobry sposób, żeby zastanowić się nad wieloma sprawami i lepiej poznać samego siebie. Co istotne, jego dobroczynny wpływ nie kończy się w momencie finalizacji leczenia, ale pomaga funkcjonować przez całe życie.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: