Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Czym różni się odtrucie alkoholowe od detoksu?

Detoks i odtrucie alkoholowe znaczą tak naprawdę to samo. Przeprowadzane są u osób chorych na alkoholizm. O decyzji podjęcia tej formy leczenia decyduje sam zainteresowany pod opieką lekarza zajmującego się terapią uzależnień. Odtrucie alkoholowe realizuje się w celu wyeliminowania toksyn z organizmu skażonego długotrwałym przyjmowaniem substancji alkoholowych, które mają wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Detoksykacja to pierwszy krok podejmowany na początku kuracji antyalkoholowej. Po jego zastosowaniu, chorzy powinni kontynuować terapię pod okiem specjalistów.

Na czym polega detoks?

Odtrucie alkoholowe to początkowa forma leczenia uzależnienia, bez której kolejne elementy terapii nie będą skuteczne. Człowiek poddany detoksowi musi całkowicie odstawić alkohol, aby pozwolić swojemu ciału na regenerację. Podczas trwania kuracji chory przyjmuje także szereg substancji odżywczych, które pomagają w wyeliminowaniu problematycznych efektów ubocznych abstynencji oraz wzmacniają osłabiony organizm. Oprócz odstawienia alkoholu, z ciała pacjenta poprzez przetoczenie płynów infuzyjnych usuwa się substancję uzależniającą, aby przyspieszyć proces regeneracji. Czas trwania detoksykacji jest ustalany indywidualnie przez lekarza prowadzącego na podstawie historii choroby uzależnionego.

Skutki uboczne odtrucia alkoholowego

Nagłe odstawienie alkoholu dla osoby uzależnionej może wiązać się z szeregiem nieprzyjemnych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Wśród nich mogą występować biegunki, bóle mięśni i stawów, nadmierna potliwość, zmiany ciśnienia, zaburzenia pracy serca, lęk, niepokój, rozdrażnienie, obniżenie nastroju. Wszystkie te objawy wiążą się z zespołem abstynencyjnym. Dlatego najbezpieczniej jest przeprowadzić go, korzystając z pomocy lekarza. Samodzielne przeprowadzenie detoksu może być groźne dla zdrowia i życia pacjenta.

Zapraszamy do skorzystania z oferty kompleksowej terapii antyalkoholowej w naszym ośrodku leczenia uzależnień.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: