Odtrucia lekowe – na czym polegają?

Odtrucia lekowe na czym polegają

Odtrucia lekowe – na czym polegają?

Zażywanie leków w nadmiernej ilości (w samodzielnie dostosowywanych dawkach) grozi uzależnieniem. Na ryzyko szczególnie narażone są osoby, które w pewnym okresie swojego życia musiały poddać się farmakoterapii. Regularne przyjmowanie środków farmakologicznych m.in. przeciwbólowych, nasennych czy uspokajających może szybko wymknąć się spod kontroli. W rezultacie chory popada w nałóg. Jeśli dana osoba zauważy u siebie objawy lekomanii, powinna pomyśleć o zapisaniu się na wizytę do specjalisty, czyli lekarza psychiatry.

Lekomania – na czym polega?

Uzależnienie od środków farmakologicznych to coraz powszechniejsze zjawisko. Zależność lekowa (inaczej lekozależność) opiera się zarówno na uzależnieniu fizycznym, jak i psychicznym. To choroba równie niebezpieczna co pozostałe typy nałogów, w tym alkoholizm, narkomania czy nadmierne stosowanie dopalaczy. Za silne uzależnienie odpowiada interakcja, w jaką leki wchodzą z procesami życiowymi zachodzącymi w ludzkim organizmie. Lekomania wywołuje określone symptomy, prócz tego ma negatywny wpływ na zachowanie osoby uzależnionej.

Wraz z postępem choroby nałogowiec musi przyjmować coraz większe dawki leków, aby uzyskać efekt, który wcześniej dawały mniejsze porcje używki. W rezultacie dochodzi do zaburzenia metabolizmu oraz wyniszczenia ciała. Chory ma także zaburzone postrzeganie rzeczywistości, więc sięga po zbyt dużo środków, przez co może je przedawkować. Często kończy się to zatruciem organizmu, ale w skrajnych przypadkach – jeśli nie trafi na odwyk lekowy – uzależniony umiera.

Lekomania objawy uzależnienia

Człowiek borykający się z lekozależnością traci kontrolę nad swoim życiem. Główne objawy lekomanii to koncentracja na zdobyciu używki, stopniowe zwiększanie dawek, zobojętnienie oraz spadek zdolności psychomotorycznych. Nałogowiec przyjmuje środki farmakologiczne, mimo iż nie ma już wskazań do tego typu terapii. Nie potrafi z nich zrezygnować. Co więcej, stosuje je, nawet kiedy wie, że mają szkodliwe skutki uboczne. Kolejne objawy to zmiany osobowościowe. Uzależnienie od leków sprawia, że chory nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie może podołać codziennym obowiązkom. To przekłada się na pogorszenie relacji rodzinnych oraz problemy w pracy.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, z jakimi konsekwencjami wiąże się lekomania. Objawy uzależnienia nie różnią się od symptomów narkomanii czy alkoholizmu. Nałóg doprowadza do trwałych zmian w całym organizmie, w tym w układzie nerwowym. W rezultacie używka wpływa nie tylko na strukturę mózgu, ale i na sposób jego funkcjonowania. Oddziałuje na ciało do tego stopnia, że nagłe odstawienie leków wywołuje objawy zespołu abstynencyjnego. Chory staje się drażliwy, ma trudności ze snem, pojawiają się zawroty głowy, skurcze mięśni lub drżenie rąk. Znacząco pogarsza się samopoczucie. Uzależniony powinien trafić do szpitala na tzw. detoks lekowy.

Odtrucie organizmu po lekach

Uciążliwe doznania związane z odstawieniem substancji uzależniającej mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. W tej sytuacji chory musi trafić do placówki medycznej na odtrucia lekowe. Procedura polega na profesjonalnym oczyszczeniu organizmu z toksycznych związków. W całości odbywa się pod kontrolą specjalistów (zespołu lekarzy i psychologów), w odpowiednich warunkach.

Zanim odbędzie się detox lekowy, pacjent przechodzi gruntowane badanie. Polega na pozyskaniu informacji na temat przyjmowanych środków, stanu zdrowia, przebytych schorzeń oraz innych problemów zdrowotnych. Wywiad lekarski ma na celu zgromadzenie niezbędnej dla specjalistów wiedzy oraz eliminację ewentualnego ryzyka powikłań, które mogą pojawić się przy nagłym odstawieniu używki.

Kompleksowe odtrucie organizmu po lekach wypłukuje szkodliwe substancje. To procedura wymagająca indywidualnego doboru preparatów. Wraz z usuwaniem toksyn z organizmu pacjent otrzymuje zestaw kroplówek wzmacniających ciało.

Odwyk lekowy Warszawa – kolejny etap leczenia

Każdy uzależniony, który przechodzi detoks lekowy, musi mieć świadomość, że odtruwanie to dopiero pierwszy krok na drodze do wyjścia z nałogu. Proces oczyszczania organizmu trwa zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu dni, w zależności od indywidualnych czynników. Do detoksykacji można przystąpić do leczenia farmakologicznego, a w odpowiednim momencie połączyć je z psychoterapią.

Ważne, aby chory wiedział, że uzależnienie od leków to złożona choroba, której leczenie będzie wymagało od niego dużego zaangażowania. Powinien intensywnie uczestniczyć w terapii indywidualnej oraz grupowej, co da mu narzędzia do zapanowania nad nałogiem. Przede wszystkim jednak musi zrozumieć, że sam nie upora się ze swoim problemem – potrzebuje specjalistycznego wsparcia. W przeciwnym przypadku może cyklicznie wracać do szpitala na kolejne odtrucia lekowe albo za którymś razem przyjąć zbyt dużą dawkę. Jeśli sam nie zechce sięgnąć po pomoc, rodzina, przyjaciele czy przełożeni nie będą mieć na niego wpływu.

Profesjonalnie przeprowadzony detox lekowy, a później rozpoczęcie terapii to trudne, ale konieczne etapy w leczeniu lekozależności.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: