Objawy choroby alkoholowej

Objawy choroby alkoholowej

Objawy choroby alkoholowej

Alkoholizm to choroba, która rozwija się długo i początkowo przeważnie nie zostaje rozpoznana. Osoby uzależnione zdają sobie sprawę ze swojego problemu zazwyczaj dopiero wtedy, gdy nałóg zaczyna negatywnie odbijać się na ich pracy lub życiu osobistym.

Wśród najczęściej występujących objawów choroby alkoholowej można wyróżnić:

– Większą tolerancję na alkohol — to jeden z pierwszych sygnałów, który może świadczyć o chorobie alkoholowej. Osoby uzależnione są w stanie wypić znacznie więcej od innych. Jeśli człowiek ma we krwi ponad 1,5 promila alkoholu i nie zachowuje się, jakby był pijany, oznacza to, że ma ponadprzeciętną tolerancję. W wyniku braku odczuwania efektów alkoholu zaczyna sięgać po jego większe dawki, aby móc poczuć jego działanie.

– Problemy z asertywnością i kontrolą — osoba uzależniona od picia nie potrafi odmówić, gdy ktoś namawia ją do alkoholu. Ma również trudności z tym, żeby poprzestać np. na jednym kieliszku wina bądź kuflu piwa.

– Skupienie całej życiowej energii na piciu — nadmierna koncentracja na okazjach do wypicia. W wyniku przykładania tak dużej wagi do alkoholu osoba uzależniona traci zainteresowanie innymi sferami swojego życia, porzuca hobby oraz zaniedbuje relacje z bliskimi, a nieraz rezygnuje również z pracy.

– Silne pragnienie alkoholu — głód alkoholowy to jeden z poważniejszych czynników świadczących o uzależnieniu. Chory nie odczuwa już wyłącznie przyjemności z picia napojów wyskokowych, ale przede wszystkim przymus, którego niezaspokojenie powoduje ogromny dyskomfort i rozdrażnienie.

– Niemożność zaprzestania picia — osoba uzależniona, mimo że zdaje sobie sprawę z problemu, nie potrafi odmówić sobie alkoholu.

Objawów choroby alkoholowej może być znacznie więcej i mogą się między sobą nieco różnić w zależności od osoby, której dotyczą. W przypadku potrzeby uzyskania pomocy z uzależnieniem od alkoholu lub fachowej porady, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy są dostępni całodobowo pod telefonem.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: