Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na detoksykację organizmu w celu leczenia uzależnienia od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Poniżej odpowiemy, na czym polega tego typu kuracja oraz jakie są najczęściej stosowane metody jej przeprowadzania.
Czym jest detoksykacja?
Detoksykacja to działanie mające na celu odtrucie organizmu pacjenta z substancji toksycznych i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania. Terapia polega na nagłym odstawieniu substancji uzależniających oraz zastosowaniu farmakoterapii łagodzącej skutki głodu narkotykowego lub alkoholowego. Oprócz odpowiednich leków podaje się choremu środki nawadniające i wzmacniające wyniszczony nałogiem organizm, należą do nich m.in.: elektrolity, glukoza, sole mineralne oraz witaminy. W łagodnych przypadkach przeprowadzenie detoksykacji można wykonać w domu. Natomiast, w sytuacji długotrwałego uzależnienia, leczenie musi odbywać się w warunkach szpitalnych pod opieką specjalistów.
Jakie są metody detoksykacji?
Istnieje kilka form detoksykacji medycznej, które pozwalają na bezpieczne i trwałe wyeliminowanie substancji toksycznych z organizmu oraz przygotowanie pacjenta do podjęcia dalszego leczenia.
Pierwszą z nich jest schodkowa detoksykacja medyczna, polegająca na stopniowym przezwyciężeniu objawów abstynencyjnych przy pomocy środków farmakologicznych w celu przywrócenia organizmu chorego do normalnego funkcjonowania. Kolejną metodą jest Ultrakrótka Detoksykacja Opioidowa, czyli forma detoksykacji opiatów, podczas której pacjent otrzymuje leki antagonistyczne opiatów, powodujące natychmiastową, ostrą abstynencję. Następuje wówczas zablokowanie opoidowych receptorów mózgu pacjenta, a to umożliwia szybkie wypłukanie opiatów z organizmu.
Następną formą detoksykacji jest terapia ibogainą. Polega ona na podaniu pacjentowi odpowiednich dawek ibogainy, które mają zahamować głód wywołany substancją uzależniającą i pomóc choremu powstrzymać pragnienie sięgnięcia po kolejne dawki środków odurzających. Kolejna metoda to neuroelektryczna terapia detoksykacji narkotykowej. Opiera się ona na regulacji poziomu neuroprzekaźników w mózgu pacjenta przy wykorzystaniu elektrostymulacji.
Bez względu na metodę detoksykacji, jej celem jest trwałe i bezterminowe wyeliminowanie substancji uzależniającej oraz ukierunkowanie pacjenta na życie w całkowitej abstynencji.