Skutki uboczne esperalu, czyli wszystko, co warto wiedzieć o działaniu wszywki alkoholowej

Skutki uboczne esperalu, czyli wszystko, co warto wiedzieć o działaniu wszywki alkoholowej

Mimo że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, alkoholizm jest jedną z najbardziej niebezpiecznych i powszechnych chorób. Wynika to przede wszystkim z ogólnodostępności napojów wysokoprocentowych, które można kupić w wielu sklepach i wśród których można znaleźć bardzo tanie produkty. Niestety alkoholizmu nie da się w pełni wyleczyć, a droga do wyjścia z ciągu alkoholowego bywa bardzo trudna zarówno dla osoby pijącej, jak i dla jej bliskich.

Z tego powodu jako wsparcie terapii często stosuje się wszywki alkoholowe, powszechnie zwane esperalem. Ich zadaniem jest zniechęcenie do spożywania napojów wysokoprocentowych poprzez wywołanie szeregu nieprzyjemnych reakcji przypominających kaca. Warto przy tym pamiętać, że w wyniku niestosowania się do zaleceń lekarza, mogą pojawić się różne skutki uboczne, a powodzenie kuracji zależy przede wszystkim od nastawienia pacjenta.

Czy warto zdecydować się na wszywki alkoholowe z esperalem?

Wokół wszywek alkoholowych krąży dużo różnych opinii. Niektóre osoby wskazują na ich nieskuteczność, ponieważ zaraz po tym, gdy substancja przestaje działać, wracają do swojego nałogu. Dlatego warto w tym miejscu wspomnieć, że wszywki alkoholowe pomagają przede wszystkim wrócić do trzeźwości i w pełnej świadomości zdecydować, czy chcemy podjąć się dalszej terapii, aby znów rozpocząć normalne życie. Z tego samego powodu esperal może nie pomóc osobom, które nie chcą skorzystać z usług terapeuty i odliczają tylko dni, po których substancja przestaje działać.

Skutki uboczne wszywki alkoholowej

Wszyty pod skórę lek sprawia, że organizm nie jest w stanie w prawidłowy sposób trawić alkoholu i doprowadza do zatrucia. Dlatego osoba, która spożyje nawet niewielkie ilości napojów wysokoprocentowych, bardzo szybko zaczyna odczuwać przykre skutki uboczne, takie jak nudności, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy czy zaburzenia świadomości. Po spożyciu znacznych ilości alkoholu objawy mogą stać się dużo poważniejsze, może między innymi dojść do zaburzeń krążenia, oddechu, drgawek, a w niektórych przypadkach nawet do zawału. Z tego powodu wszywek alkoholowych nie stosuje się w przypadku osób, które zmagają się z różnymi chorobami serca czy mają problemy z oddychaniem. Poważnym przeciwwskazaniem są także myśli samobójcze lub zaburzenia psychiczne.

Esperal sam w sobie jest substancją obojętną dla naszego organizmu, a skutki uboczne pojawiają się przede wszystkim po spożyciu alkoholu lub w wyniku niestosowania się do zaleceń lekarza. Mimo to w niektórych przypadkach może wystąpić reakcja alergiczna, poczucie metalicznego smaku w ustach czy pogorszenie nastroju.

W jaki sposób działa wszywka alkoholowa?

Najważniejszym zadaniem wszywki alkoholowej jest budowanie negatywnych skojarzeń z wypiciem alkoholu. Zamiast poczucia odprężenia i ulgi napoje wysokoprocentowe mają przypominać o takich skutkach ubocznych jak wymioty, zawroty głowy, uderzenia gorąca czy brak samokontroli. W efekcie osoba uzależniona zyska dodatkowy powód, by nie sięgać po alkohol. Tego typu metody są szczególnie skuteczne w połączeniu z dobrze dobraną terapią, która na nowo uczy funkcjonowania w codziennym życiu.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: