Psychoza amfetaminowa – czym jest i ile trwa?

Psychoza amfetaminowa

Psychoza amfetaminowa – czym jest i ile trwa?

Amfetamina to jeden z silnie uzależniających narkotyków. Jako mocny stymulant może wywoływać napady psychozy, szczególnie gdy będzie przyjmowany w większych dawkach. Po czym można poznać, że dana osoba znajduje się w stanie psychozy amfetaminowej? W jaki sposób można jej pomóc uporać się z tym problemem?

Psychoza amfetaminowa objawy

Do najczęstszych objawów należy uczucie niepokoju, problemy z koncentracją oraz zwiększona aktywność motoryczna. Psychoza amfetaminowa zwykle ma postać bezcelowych, powtarzalnych ruchów. Uzależniony nie może „usiedzieć na miejscu”. Pojawiają się zaburzenia myślenia oraz paranoja (w tym urojenia prześladowcze). W stanie psychozy chory miewa halucynacje, może też bez wyraźnego powodu stać się agresywny czy stosować przemoc. Do często spotykanych symptomów zaliczają się napady paniki.

Długość psychozy zależy od wielu czynników, począwszy od wydolności organizmu, a skończywszy na przyjętej dawce. Zaawansowanie nałogu również ma wpływ na to, jaką formę przyjmie psychoza amfetaminowa. Ile trwa taki stan? U jednego uzależnionego symptomy mogą ustąpić po ok. 2 tygodniach od przyjęcia ostatniej dawki, z kolei drugi może potrzebować więcej czasu.

Psychoza amfetaminowa leczenie

Istnieje szereg skutków ubocznych przyjmowania amfetaminy. Jeżeli dołączyła do nich psychoza, rozsądnym rozwiązaniem będzie pozostawienie uzależnionego w szpitalu na obserwacji. Prócz tego może okazać się niezbędne wdrożenie do terapii środków farmakologicznych. W przypadku stanów takich, jak psychoza amfetaminowa, leczenie może opierać się na podawaniu pacjentowi dożylnie (w niewielkich dawkach) atypowych neuroleptyków. Mogą złagodzić uciążliwe objawy psychozy już w ciągu godziny po iniekcji.

Podczas pobytu w placówce personel dba o nawodnienie organizmu chorego, monitoruje jego temperaturę ciała, pracę serca oraz ciśnienie krwi. Po zakończeniu farmakoterapii osoba uzależniona od amfetaminy powinna skorzystać z psychoterapii, aby rozpocząć nowy rozdział w swoim życiu – wychodzenie z nałogu.

Więcej na temat detoksu amfetaminowego w Warszwie.

mgr Weronika Hankowska

Autor: mgr Weronika Hankowska

Ukończyła studia magisterskie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku położnictwo oraz specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego.  Odbyła wolontariat na oddziale położniczym i w poradni laktacyjnej Szpitala św. Zofii w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się leczeniem uzależnień od alkoholu i narkotyków.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: